KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ GERÇEĞİ

İklim bilimcilerin %97 sinin kabul ettiği ve  iklim değişikliğinin “temel nedeninin insanoğlu” climate_change_encyclopaedia
olduğu gerçeğini  görmezden gelmenin, bu gerçeği yok saymanın bizi nasıl geri dönülemez bir krizin eşiğine sürükleyeceğiyle yüzleşmemizin vakti geldi.

IPCC’nin 4. Değerlendirme Raporun’da da 20. yüzyıldan bu yana gözlemlenen sıcaklık artışının %90 olasılıkla antropojenik kaynaklı sera gazı konsantrasyonlarının artışına bağlı olduğu açıkca belirtilmekte.

4 farklı uluslararası bilim kuruluşu tarafından değerlendirilen sıcaklık verilerine ait tabloda da açıkça görüldüğü gibi son 10 yıl kayıtlara geçen en sıcak 10 yıl oldu. 2012 ile Kyoto’nun sona ermesinden bu yana geçen belirsizlik, bu yılın sonunda Aralık ayında Paris’de gerçekleşecek COP21 (Conference of the Parties) Taraflar Toplantısı’nda imzalanacak olan “kürel iklim anlaşması” sanayi devriminden bu yana ortalama sıcaklık artışının 20C ile sınırlandırılabilmesi için belki de son şans diyebiliriz. Bu küresel anlaşmanın, hem SGE[1]’lerinin azaltımlarına (mitigation) hem de iklim değişikliği zararlarına uyum (adaptation) sürecine yönelik güçlü, bağlayıcı ve iddali hedefleri içermesi bekleniyor.

Grafik1 : Yıllara Göre Sıcaklık Değişimi

232_Temp_anomaly

Kaynak: NASA Global Climate Change

 

Şekil 1: 1884 – 2014 yıllarındaki Küresel Sıcaklık Grafiği (oC)

240_globaltemp_1884

Kaynak: NASA/GISS

497_nodates2014_prelim_0907

Kaynak: NASA/GISS

bar

 

 

 

Daha fazla bilgi için size NASA’nın İklim Değişikliği linkini öneririm  : http://climate.nasa.gov/

FE

 

 

 

 

 

 

 

 

[1] Sera Gazı Emisyonları

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir