22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

İlk olarak, 1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından; dünyadaki su kıtlığına ve erişilebilir temiz su kaynaklarının azalmasına  dikkat çekmek amacıyla 22 Mart “Dünya Su Günü” olarak ilan edildi. Peki dünyadaki su oranı ve bu oranın dağılımı hakkında ne biliyoruz?

Dünya haritasına baktığınzda, maviliklerin bolluğundan dolayı su kaynakları açısından çok zengin olduğumuzu düşünüyor olabiliriz ancak durum gerçekte hiç de öyle değil. İşin daha da kötü olan tarafı bu oranın adaletli bir dağılımının olmayışı.  Örnek vermek gerekirse; günümüzde 43 ülkeden 700 milyon insan su kıtlığı yaşamaktadır. Bu rakamın yakın gelecekte (2025 yılında ) 1.8 milyar insana çıkacağı öngörülmektedir (UN Water). Aşağıdaki dünya haritasında su sıkıntısı ve kıtlığı yaşayan yerleri mavinin tonları olarak görebilirsiniz.

2013_scarcity_graph_2

Kaynak : World Water Development Report 4, 2012

Dünyadaki tatlı su oranı sadece %2,5’lik dilime denk düşmektedir. Nerede o mavilikler?!  Bu oranında büyük bir çoğunluğunu (%60’dan fazlası) buz dağları ve buzullar oluşturmaktadır. %30’luk bölümü de bizler için önemli kaynak olan yeraltı su kaynaklarıdır. Geri kalan %1’lik kısım ise yüzeysel sulardan yani nehirler, göller ve bataklılardan oluşmaktadır. Bu da demek oluyor ki suyumuzu kullanırken 2 kere değil belki de 3 kere düşünmemiz gerekiyor.

ABD Jeolojik Araştırması (USGS) Su Bilimi Okulu’nun 1993 yılında hazırladığı “Dünyadaki Su Ne Kadar” (How much water is on Earth?) çalışması; tatlı su hacmi yani okyanuslar, buzullar, göller, nehirler, yer altı suları ve hatta bahçenizdeki domatesin içindeki su miktarını bile dikkate alarak dünya büyüklüğü ile kıyaslanmasını içeriyor. Çalışmanın detayları için aşağıdaki linke göz atabilirsiniz. Peki ortaya çıkan sonuç ne mi ; 1,386,000,000 km3 hacminde aşağıda gördüğünüz en “büyük” su küresi

global-water-volume-fresh-large

Kaynak: The USGS Water Science School

10,633,450 km3 hacminde ortadaki su küresi ise tatlı su kaynaklarından sadece yeraltı sularını (%99’u insanların ulaşamayacağı konumda), göller, nehirler ve bataklıkları kapsıyor.

En minik ve hacmi 93,113 km3 olan su küresi ise insanların çoğunlukla günlük ihtiyaçları için kullandığı tatlı su kaynaklarından nehirler ve gölleri yani yüzey sularını içeriyor. 1993 yılına ait bir modelleme çalışması olsa da kullanılabilir tatlı suyun oranını çok güzel görselleştirdiği için bugün paylaşmak istedim. Daha fazlası için linke bakabilirsiniz: https://water.usgs.gov/edu/gallery/global-water-volume.html

Bugün “22 Mart Dünya Su Günü”, farkındalığımızı ne kadar arttırırsak o kadar tüketim alışkanlıklarımızda pozitif dönüşüme neden olabiliriz. Sahip olduğumuz doğal kaynakların sadece biz insanoğluna sunulmuş sonsuz nimetler olduğu düşüncesinden artık kurtulmalıyız. Dünyanın doğal dengesini bozmayacak şekilde ve doğal kaynakların kendini yenilemesine fırsat tanıyarak yaşamak imkansız olmasa gerek. O halde değişim önce kendimizde başlayacak ki etrafımıza yayılsın…

Sahip olduğumuz her türlü kaynağın farkında olduğumuz nice bahar günlerine, 22 Mart Dünya Su Günümüz kutlu olsun.

 

Dip Not: Türkiye’nin su tüketimine dair verileri merak ediyorsanız; WWF Türkiye’nin hazırladığı TÜRKİYE’NİN SU AYAK İZİ 2014 Raporu’nu incelemenizi öneririm.

Sevgiler,

FE

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir