KÜRESEL İKLİM ANLAŞMASI VE EMİSYON AZALTIM HEDEFLERİ

Paris’e Giden Yolda Avrupa Birliği’nin Hedefleri, başlıklı yazımda da değindiğim gibi Mart ayı, yıl sonunda Paris’de düzenlenecek “İklim Zirvesi” için önemli bir aydı.  Evet, Mart Ayı da geçti. Peki Birleşmiş Milletler’in beklediği gibi gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, küresel ısınmayı 2oC’de (3.6 oF) tutmak için gerekli ve de yeterli emisyon azaltım hedeflerini  açıkladılar mı?Panneau interdiction CO2

İlk hedef İsviçre’den geldi ve sonrasında Avrupa Birliği’nin BM İklim Değişikliği Çerçeve Anlaşma ( UNFCCC) Sekreteryası ‘na  sunduğu “en az %40” emisyon azaltım hedefi içeren taahhütü Çevre Konseyi tarafından onaylandı.

MArt bitmeden Norveç de 2030 yılına kadar 1990 seviyesine oranla %40’lık emisyon azaltımını hedeflediğini açıkladı. Ek olarak da ormanlaştırma projelerine yatırıp yaparak ve emisyon azaltım kredileri satın alarak karbon nötr olma yolunda ilerleyeceğini belirtti.

Ek-1 dışı ülke olarak Meksika da 2009’dan bu yana uyguladığı  iklim değişikliği programı ile (Special Climate Change Programme) hatrı sayılır bir emisyon azaltımı sağladı[1]. Buna ek olarak ‘business as usual’ senaryosunda yani hiçbir şey yapmayacağı senoryosuna kıyasla %30’luk bir emisyon azaltımını hedeflediğini açıkladı.  RTCC’nin haberine göre  Avrupa Brliği, İsviçre, Meksika ve Norveç’in azaltım hedeflerine bakıldığında , yaklaşık yıllık %13’lük küresel emisyon salımına denk düşüyor ve malesef bu da küresel ısınmayı 2oC’de (3.6 oF) tutmak için gerekli ivmeyi kazandıracak yeterlilikte değil. Buna ragmen , gelecek aylarda da ülkelerden emisyon azaltım hedefleri geleceği beklentisi yüksek.

Diğer yandan,biz elektrik kesintisi ile uğraşırken; Amerika ile Çin’in mutabık kaldığı 2005 yılına kıyasla, 2025 yılına kadar yaklaşık  %26 – 28’lik emisyon azaltım hedefini Paris için de deklare eden Obama; %28 emisyon azaltımına ulaşmak için beklenen “küresel anlaşma kapsamında”  gerekli tüm gayreti göstereceğini açıkladı. Böylelikle yıllık %13’lük küresel emisyon azaltımına denk düşen dilim %23’e yükselmiş oldu[2].

Avustralya, Kanada gibi emisyon yoğun gelişmiş ülkeler ile  yükselen ekonomilerden Japonya , Çin gibi yüksek emisyon salımlarına neden olan ülkelerin emisyon azaltım konusundaki bağlayıcı hedeflerinin ne olacağı hala net değil.

Türkiye’nin durumu da net olmayan tarafta o nedenle bu sene 2.si düzenlenecek olan Karbon Zirvesi büyük önem taşıyor. Bu son dönemeçte; dünyada neler oluyor, Türkiye bu sürecin neresinde daha net bir fikrimiz olacak.

O halde organizasyon komitesinde Gaia’nın da olduğu 2. İklim Zirvesi’nde görüşmek dileğiyle…

 

FE

[1]http://unfccc.int/focus/mitigation/pre_2020_ambition/items/8167.php

[2] Carbon Brief

One thought on “KÜRESEL İKLİM ANLAŞMASI VE EMİSYON AZALTIM HEDEFLERİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir