Hakkımda

Fulya Ekinci

İklim Değişikliği Danışmanı ve MRV Uzmanı 

1988 yılında İstanbul’da doğdu. 2012 senesinde Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından Türkiye’deki ilk yerel karbon finansmanı danışmanlık ve karbon emisyonu ticareti şirketi olan Gaia Carbon Finance’de analist olarak çalışmaya başladı.

İklim değişikliğinin canlı hayatına etkisini ve çözüm sürecinde neler yapılabileceğini araştırmaya gönül vermiş biri olarak 2013 yılı Haziran ayında,  İstanbul’da REC işbirliğiyle ile düzenlenen ve 94 ülkeden 600 kişinin katıldığı, Nobel ödüllü Al Gore’un kurucusu olduğu, The Climate Reality Project’te (İklim Gerçeği Projesi)  liderlik eğitimi aldı.  Aynı yıl Hollanda merkezli Climate Focus b.v. firmasında 1 ay uluslararası iklim değişikliği konularına yönelik know-how geliştirmek üzere çalışmalara katıldı.

Karbon Finansmanı  kapsamında, 25’ten fazla yenilenebilir enerji projesi  için farklı metodolojilerde VCS (Verified Emission Reduction) ve Gold Standard sertifikasyonlarında emisyon kredilerinin geçerli kılınması (validation) ve doğrulanması (verification) süreçlerini yürüttü. Halen emisyon azaltım projelerine ait  emisyon kredilerinin (VCU) geçerli kılma ve doğrulama süreçlerini yürütmektedir.

Karbon Yönetimi kapsamında, rafineriden, telekomünikasyon ve iletişime, içecek endüstrisinden elektrik sektörüne uzanan geniş yelpazede Karbon Saydamlık Projesi (CDP) Raporlama”, ISO-14064, İklim Değişikliği ve 29003 sayılı “Sera Gazı Emisyonlarının Takibi Hakkında Yönetmelik” kapsamında SGE İzleme Planlarının oluşturulmasında danışmanlık görevini yürütmektedir.

Buna ek olarak,  T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü İklim Değişikliği Dairesi Başkanlığınca yürütülen Pazara Hazırlık Ortaklığı (PMR) kapsamında  Elektrik ve Rafineri Sektörüne yönelik MRV (Monitoring, Reporting, Verification) Pilot Proje uygulamalarında eğitmenlik  ve danışmanlık yapmaktadır.

Çevreye olan sorumluluğunun son derece bilincinde genç bir çevre mühendisi olarak, halen Gaia Carbon Finance firmasında Karbon Projeleri Danışmanı ve MRV Uzmanı olarak çalışmakla birlikte İstanbul Üniversitesi İklim Değişikliği Anabilim Dalı’nda yüksek lisans öğrencisidir. (2015-2017)

 

Eğitim

İstanbul Üniversitesi, Yüksek Lisans

İklim Değişikliği Ana Bilim Dalı (2015- 2017)

Dokuz Eylül Üniversitesi, Lisans

Çevre Mühendisliği  Bölümü ( 2007-2012)

 

Sertifikalar

  • BSI – Sera Gazı Emisyonlarının İzlenmesi ve Raporlanması ( MRV – EUETS) (2014) bsi
  • Dünya Bankası  MOOC, ‘massively open online course’  ayrıcalıklı başarı sertifikası : Turn dunya_bankasiDown the Heat: Why a 4°C Warmer World Must be Avoided (2014)
  • Çevre Mühendisleri Odası, ISO 14064 – 1 Sera Gazı Emisyonlarının ve Uzaklaştırmalarının Kuruluş Seviyesinde Hesaplanması ve Rapor Edilmesi (2014)destek_cevre_muhendisleri_odasi
  • T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Görevlisi Belgesi (2013) cevre_ve_sehircilik_bakanligi
  • The Climate Reality Leadership Corps – (2013 –  )climate_reality

 

Üyelikler

Elektronik Atıkların Geri Dönüşümünü Destekleme Derneği

The Climate Reality

Çevre Mühendisleri Odası