İklim Değişikliği Gerçekleri

 • Amerika Birleşik Devletleri, Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi, 2015 (National Snow and Ice Data Emperor Penguin Crossing Crack in IceCenter, US federal agency ) tarafından açıklanan ve  1979 yılından beri kaydedilen uydu kayıtlarına göre; Kuzey kutbundaki buz miktarı en düşük kış seviyelerine ulaştı.

 

 

 

 • Hızla tahrip edilen ağaçların neticesinde; 90’larda her yıl 2 milyar ton CO2  ‘i tutarak atmosferdeki CO2 salımlarını düşüren ve dünyanın amazon-forest-images-free-9akciğerleri olarak bilinen Amazon Ormanları’nın, karbondioksit tutma kapasitesi son 20 yılda yarıya düştü. (Nature,2015 )

 

 

 

 • İklim değişikliğinin etkilerini azaltmaya ve küresel ısınmayı 2ºC’de tutmaya yönelik yapılanicon_turbine1 çalışmalarda, temiz enerji talebine olan artışın olumlu sonuçlarından biri olarak; Uluslararası Enerji Ajansı (IEA),2013 verilerine göre ; günümüz küresel elektrik talebinin %2’si rüzgar enerjisinden sağlanmaktadır. Bu oran Danimarka’da %30, Portekiz’de %20 ve İspanya’da ise %18’lere varmaktadır. Ülkemiz de ise 2013 TEİAŞ, Türkiye Elektrik Üretim – İletim İstatistikleri  verilerine göre;  jeotermal, rüzgar, katı biyokütle, biogaz ve atık kaynaklarının tümünden üretilen, toplam yenilenebilir elektrik enerjisi üretim payı sadece %4.2’dir!

 

 • NASA ve Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NASA ve NOAA), 2014’ün kayıtların tutulmaya başladığı 1880 yılından beri en sıcak yıl olduğu açıklandı. Ortak araştırma sonuçlarına göre, 2014 yılında sıcaklık, 2005 ve 2010 yılındaki önceki rekorlardan ve son 38 yılın ortalamasından 0,04 ºC daha fazla oldu. (t24)

 

 • Şuan ki ortalama küresel sıcaklık (global average temperature) 19. yüzyıl sonlarına kıyasla 0.85ºC daha yüksek.
roberts_climate_talk

 

 

 

 

 

 •  Nature Dergisin’de (2015) yayınlanan geniş çaplı araştırmaya göre güvenli limit olarak belirlenen
  Screen-Shot-2015-01-09

  Kaynak: The Guardian Grafik Nature, 2015

  Kaynak: The Guardian Grafik Nature, 2015

  20C’lik ısı artışının aşılmaması ve bunula sınırlandırılması için Kanada katran kumulu petrolünün çoğu, Kuzey Kutbu petrolünün ve gazının tamamı ve kaya gazının neredeyse hepsi dâhil kömür, petrol ve doğal gaz rezervlerinin bulunduğu yerden çıkarılmaması gerektiği ortaya çıktı. ( The Guardian) Çıkan sonuçlara göre Ortadoğu’nun, çıkarılabilir petrol rezervlerinin yaklaşık yarısını, yani 260 milyar varili yer altında bırakması gerekiyor. ABD ve Avustralya’nın ise şu anda çıkarılabilir durumda olan kömür kaynaklarının yüzde 90’ından vazgeçmesi gerekiyor. Çin, Hindistan, Afrika ve Ortadoğu’nun aynı zamanda geleneksel olmayan doğalgaz kaynaklarının sondajını da ciddi biçimde azaltması gerekiyor.

 

 • Dünya Kaynakları Enstitüsü’nce (WRI) yapılan incelemede, gelecek 15 yıl içinde dünya çapında taşkın ve sellerden etkilenecek insanların sayısının yaklaşık üç kat artacağı bildirildi. bu yükselişe iklim değişikliği ile nüfus artışının neden olduğu vurgulandı. Yapılan yeni değerlendirmelere göre, 15 yıl içinde sellerden etkilenenlerin sayısı 55 milyona ulaşacak; bunun dünya ekonomisine maliyeti de 518 milyar dolara çıkacak. Bu taşkın ve sellerin en çok görüldüğü ülkeler ise Pakistan, Hindistan , Çin , Filipinler, Tayland, Endonezya, Tanzanya ve Nijerya.

 

 • 1980 ve 2011 yılları arasında 5.5 milyondan fazla kişi taşkınlardan etkilendi ve bu nedenle ekonomik kayıp 90 milyar Euro’yu aştı. (EC- Climate Action)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir